streda 30. januára 2013

Cukrovka - civilizačné ochorenie alebo farmaceutický biznis?

Cukrovka - civilizačné ochorenie alebo farmaceutický biznis?"Naozaj je cukrovka ( Diabetes Mellitus) moderné civilizačné, ale hlavne nevyliečiteľné ochorenie?" Položil som si túto otázku. A ďalšia, ktorá ma hneď napadla je: "Nie je to len multi-miliónový biznis farmaceutických firiem, pre ktoré sme len číslami?".

V dnešnej modernej dobe kedy lekárska veda, respektíve medicína pokročila. Vznikli rôzne vedné odbory zaoberajúce sa klonovaním, genetikou, genetikou mikroorganizmov alebo imunológiou. (Mimochodom predmet s názvom genetika mikroorganizmov som absolvoval už v roku 1996 - 1997 na vysokej škole.). 

Diabetológovia, teda lekári zaoberajúci sa civilizačnými ochoreniami ako je cukrovka, vysoký krvný tlak a srdcovo-cievnymi ochoreniami, teda ochoreniami vyplývajúcimi z porúch metabolizmu, stresu a nezdravého (moderného) životného štýlu, považujú cukrovku za ochorenie liečiteľné, ale nevyliečiteľné?! Neuveriteľné!

Predpokladám, že nemusím vysvetľovať typy diabetu, alebo cukrovky. Existujú dva základné typy cukrovky a  to cukrovka typu 1. a typu 2. Vo všeobecnosti sa označujú ako cukrovka "dedičná" a "získaná". Nebezpečné sú rovnako vysoké ale aj nízke hladiny glukózy v krvi. Zvýšené hladiny sa označujú ako hyperglykémie a ich dlhodobým vplyvom vznikajú komplikácie, ako sú diabetická noha, retinopatia, nefropatia a neuropatia. Nebezpečné sú aj nízke hladiny glukózy v krvi tzv. hypoglykémie, kedy organizmus a hlavne mozog "hladuje" a človek sa môže dostať do tzv. hypoglykemickej kómy.

Cukrovka prvého typu, alebo "dedičná" sa väčšinou prejaví u detí a mladých ľudí. Teda v mladom veku, súvisí s nedostatočnou sekréciou hormónu zvaného inzulín, s vyčerpaním sekrécie beta buniek pankreasu, alebo podžalúdkovej žľazy. Je to autoimunitné ochorenie, kedy bunky sekretujúce, vylučujúce inzulín, sú napádané a likvidované imunitnými bunkami. Výsledkom je úplná strata sekrécie inzulínu, prípadne jeho zníženie na minimum. V prípade liečby cukrovky prvého typu sa uplatňuje liečba inzulínovými injekciami.

Hormón inzulín je hormón, ktorý ovplyvňuje hladinu cukru v krvi a riadi jeho vstrebávanie a "spaľovanie" bunkami. Čím bunky tela získavajú energiu pre svoju činnosť a prácu. Inzulín by mal spolu s opačne pôsobiacim hormónom glukagonom udržiavajú stabilnú hodnotu hladiny cukru v krvi a to 5,6 - 7 milimolov na liter. Hodnoty cukru v krvi nad túto hranicu sa považujú už za prejav ochorenia - zníženej tolerancie cukru a diabetu. 

Diabetes druhého typu, alebo tzv. cukrovka "získaná" sa prejaví hlavne v neskoršom až stareckom veku života človeka. Jedná sa o typ cukrovky, kedy sú bunky telá rezistentné na účinok inzulínu a je potrebná jeho zvýšená sekrécia. Rovnako je aj vyšší obsah inzulínu v krvi. Pri liečbe sa uplatňujú lieky, najmä na báze tabletiek, antidiabetiká znižujúce hladinu cukru v krvi. 

Odporúčania a dietetické opatrenia.

Okrem klasickej komerčnej liečby cukrovky môže diabetik znižovať hladinu cukru v krvi i prirodzenými a prírodnými prostriedkami. Najlepším a najúčinnejším prostriedkom na zníženie hladiny cukru je pohyb a samozrejme úprava jedálnička. Obmedzenie potravy bohatej na energiu ako sú cukry a tuky. A zvýšenie hlavne podielu zeleniny a ovocia v strave. Je potrebné zvýšiť podiel zeleniny so zvýšeným obsahom vlákniny a nulovým, alebo nízkym obsahom cukru. Pozor však na zeleninu a ovocie ktoré obsahujú cukor ako sú mrkva, hrozno, jablká, hrušky. Z ovocia sú odporúčané hlavne citrusové plody, hlavne grepfruit. 

Priaznivé účinky na obsah cukru v krvi má i kvasená kyslá kapusta a šťava z kyslej kapusty. Dokonca desať z desiatich diabetológov odporúča konzumáciu kyslej kapusty večer pri sledovaní televízie namiesto konzumovania chipsov alebo krekrov. Pozor však na kupovanú rýchlokvasenú kapustu z obchodu! Veľmi dobre si prečítajte zloženie. Vyhnite sa E221, E202, E212 a hlavne E224, všetky sú karcinogénne, resp. s negatívnym vplyvom na organizmus človeka! Z potravín sa ďalej odporúča zvýšiť príjem strukovín a sóje. Biele pečivo a chlieb nahradiť celozrnným, či grahamovým pečivom.   

Bylinky ako žíhľava (pŕhľava), púpava, borievka, struky fazule záhradnej, kvet bazy čiernej, list brezy previsnutej, tymián, alchemilka žltozelená, list ostružiny a ďalšie, tiež znižujú hladinu a obsah cukru v krvi. Nemožno zabudnúť ani konopný a ľanový olej, či na koreniny ako chilly, paprika, škorica a kurkuma. Bližšie informácie ohľadom byliniek a antidiabeticky pôsobiacich rastlín a potravín odporúčam publikáciu Zdravie z božej lekárne a niečo nájdete i na mojich stránkach: Cukrovka.

Podľa neovereného zdroja na cukrovku priaznivo pôsobí i kvalitné moravské biele víno. Samozrejme odporúčam maximálne 2 - 3 dcl večer.

Je cukrovka naozaj nevyliečiteľná choroba?

Teraz sa v myšlienkach vrátim späť na začiatok môjho príspevku a k rečníckym otázkam, ktoré som si položil. Naozaj je cukrovka nevyliečiteľná choroba? Je potrebná naozaj doživotná, či  celoživotná liečba inzulínom a inzulínu učinkom podobnými hormónmi? Alebo liečba tabletami na báze antidiabetík. Nie je to len nechutný farmaceutický biznis? Cukrovka sa v súčastnosti považuje za epidémiu našej civilizácie. Daň za moderný životný štýl, plný hojnosti jedál, prejedania sa a samozrejme bez pohybu či športu. Podľa mňa to súvisí i s nedostatkom financií na kvalitnú a hlavne zdravú stravu a potraviny. Konzumácia tzv. fast food jedál, najmä pražených ako sú hranolky, vyprážaný syr, hamburgery či bagety s majonézou. V potravinách použité rôzne chemické látky a prísady, ktorých vplyv na zdravie človeka nie je dostatočne overený a snaha potravinárskych firiem na oklamanie spotrebiteľa. Kedy sa potravinári snažia znížiť náklady, použiť lacné náhrady surovín a falšovať potraviny.

Ale vráťme sa od príčin vzniku diabetes mellitus, ktorým sa budeme venovať neskôr, späť k súčasnej pokrokovej medicíne. Naozaj neexistuje možnosť vyliečenia cukrovky? Je to naozaj nevyliečiteľná choroba, nemoc? Pri súčasných poznatkoch v oblasti genetiky, imunológie a diabetológie, lekári a odborníci stále tvrdia, že sa jedná o nevyliečiteľné autoimunitné onemocnenie. Pokrok v oblasti génového inžinierstva, jednoducho neverím, že by vedci nedokázali vložiť do genómu mikroorganizmov, či vírusov gény, ktoré by sa dokázali zabudovať do buniek. Tým ovplyvniť, či dokonca zvrátiť autoimunitnú reakciu organizmu.

Myslím si, že imunológovia rovnako pokročili s poznatkami vo svojom odbore. Neverím, že by nedokázali zabrániť imunitným bunkám napádať β-bunky pankreasu? Veď už v minulom storočí dokázali liekmi potlačiť imunitné reakcie organizmu voči implantovaným orgánom ako srdce, pečeň a obličky. Pýtam sa: " A čo liečba kmeňovými bunkami? Alebo implantácia, včlenenie β-buniek do pečene? "

Príčiny vzniku cukrovky.

Vrátim sa ešte k príčinám vzniku diabetu, teda cukrovky. Naozaj cukrovka vzniká len ako dôsledok zlej životosprávy? Alebo nešťastnou zhodou okolností, kedy za to môžu gény zdedené po rodičoch, starých rodičoch, ale hlavne po otcovi? Rozoberme si teda príčiny vzniku cukrovky.


Štandardné (uvádzané diabetológmi):

 • zlá životospráva, prejedanie sa, nekvalitná strava, fast food
 • chemikálie, lieky a rakovinotvorne E-čka (Ecka - Android app)
 • nedostatok financií, hlavne na nákup kvalitnej stravy
 • náhrada materského mlieka kravským v rannom veku dieťaťa do veku 1 roku
 • nedostatok vlákniny, ovocia a zeleniny
 • nedostatok času a spánku
 • STRES!!!
 • obezita
 • nedostatok pohybu a pohodlnosť
 • genetika (dedičnosť)
 • autoimunitná reakcia organizmu
 • vyčerpanie β-buniek
 • odolnosť buniek voči účinku inzulínu (diabetes II. typu)

Málo známe príčiny:

 • neliečené bakteriálne a vírusové ochorenia
 • prekonané zápaly a katary
 • katar podžalúdkovej žľazy
 • očkovacie látky a očkovanie (možná komplikácia)
 • GMO - geneticky modifikované organizmy
 • žiarenie, mobilné a bezdrátové siete???
 • geneticky modifikované mikroorganizmy a vírusy
 • psychika, depresie, duševný stav
 • prístup k životu, zmýšľanie a celková apatia
Ohľadom príčin vzniku a rozvoja cukrovky, teda diabetu I. a II. typu nájdete na internete a v nespočetnej, dostupnej literatúre. Môžem Vám odporučiť napríklad stránku: Čo je príčinou cukrovky?

Trochu konšpirácie.

Na úvod trochu štatistiky. Podľa štatistických údajov predstavuje jednu z najväčších hroziacich svetových katastrof. Mnohí odborníci upozorňujú na túto epidémiu  21. storočia,  ktorá sa, žiaľ, stáva trpkou realitou aj na Slovensku. V roku 2006 bolo evidovaných na Slovensku 309 434 diabetikov, čo predstavuje viac ako šesť percent obyvateľstva. Na celom svete trpí týmto ochorením viac ako 240 miliónov ľudí. Očakáva sa, že toto číslo za dvadsať rokov narastie na 380 miliónov. Zdroj: http://ziar.sme.sk


Rozoberme si uvedené údaje. Z uvedených štatistický údajov a prognóz jednoznačne vyplýva, že počet chorých na diabetes mellitus bude stále narastať exponenciálnym radom. Možno aj rýchlejšie ako predpokladajú dané štatistické odhady. Keď sa pozrieme na dané údaje zo zorného pohľadu farmaceutických firiem, tak jednoznačne ide o neuveriteľný miliardový biznis.  A zaručené zisky na niekoľko rokov, či desaťročí. Farmaceutické firmy nemajú dôvod vyvinúť liek, ktorý by vyliečil. Pre dané spoločnosti je výhodnejšie cukrovku len liečiť. "Prachy proste hýbu svetom!" Výhodnejšie je dlhodobo liečiť a potláčať prejavy cukrovky a komplikácie z nej vyplývajúce, ako odstrániť príčinu daného chorobného stavu. Teda pacienta vyliečiť. Jednoznačne ide o biznis.

"Kto vyvíja očkovacie preparáty?" "Kto pravidelne zasahuje do genómu vírusov, kto ich modifikuje?" "Kto spája "zmutované" vírusy?" Pýtam sa. "Nie je potom celkom jednoduché daný upravený, modifikovaný vírus vyniesť z laboratória a vypustiť v nejakom dopravnom prostriedku? Vo vlaku, lietadle alebo v kine, či divadle alebo v obchodnom centre. Kde sú desiatky, či stovky ľudí, ktorí sa môžu infikovať." Apropo očkovacie látky. "Prečo Nás nútia k očkovaniu voči chrípke, žltačke, tetanu, záškrtu a ďalším ochoreniam?" "Odkiaľ sa vzala vtáčia a prasacia chrípka?" Všetko je to nechutný farmaceutický biznis!

Plebs. Pre nich sme len mravce, šváby, chrobáky. Zašliapnuteľné. Využiteľné pre "vyššie" ciele. Len čísla. Len prostriedok na zisk, zarábanie peňazí. Dojná krava mocných tohto sveta. Bezodná studnica na "prachy"! Nie je problém vyvolať ochorenie látkou obsiahnutou v liekoch, vakcínach alebo génom zabudovanom do genómu vírusu. Sledovať účinok na plebs. Aby si mohli robiť štatistiku, vypĺňať tabuľky a prezentácie. Publikovať články a organizovať konferencie. 

Pre potravinárske spoločnosti je tiež absolútne ľahké falšovať potraviny, pridávať do nich látky. Látky, ktoré majú často karcinogénny účinok, poškodzujú zdravie ľudí a samozrejme bez adekvátneho upozornenia  na obale. Skrývať tieto preparáty, či tzv. "doplnky stravy" za bežnému spotrebiteľovi nič nehovoriace skratky. Značky pozostávajúce z písmena E a čísla. Samozrejme znovu ide len o biznis. Ušettrenie nákladov a zvýšenie zisku spoločnosti.  Oklamanie a zavádzanie zákazníka.

Prostredie je preplnené chemikáliami. Nebezpečným žiarením. Radioaktivitou.1 komentár:

 1. Dobrý deň,
  chcela by som Vás poprosiť či by ste mi nepomohol zverejniť moju stránku, ktorá sa zaoberá výskumom ohľadom diabetikov na trhu práce. Tento výskum mi veľmi pomôže pri písaní bakalárskej práce. Za Vašu ochotu Vám veľmi pekne ďakujem.
  https://www.facebook.com/Výskum-Diabetik-na-trhu-práce-1682184242041734/

  OdpovedaťOdstrániť