Autor: Martina Utešená
Pavúčia sieť plná kvapiek dažďa sa stala pre vedcov inšpiráciou na liečbu diabetu I. typu. Pozrite sa, s akým originálnym nápadom prišli študenti z Cornell Uniersity v štáte New York.
Diabetes I. typu je choroba, pri ktorej imunitný systém zlikviduje zhluky pankreatických buniek produkujúcich inzulín. Preto sú deti a mladí pacienti závislí od pichania si inzulínu. Výskumná skupina, ktorú viedol profesor Minglin Ma z Oddelenia biologického a environmentálneho inžinierstva navrhla dômyselnú metódu na implantáciu státisícov týchto buniek do pacienta.
Sú pred imunitou chránené tenkým hydrogélovým povlakom a čo je dôležitejšie, potiahnuté bunky sú pripojené k polymérnej niti a môžu sa z tela ľahko odstrániť alebo nahradiť, ak už splnili svoju funkciu. Niť má štruktúru pavúčej siete a bunky obalené hydrogélom na nej vyzerajú, ako kvapky vody.
Prečo to všetko?
Jedna vec je dostať bunky do pacienta, druhá umožniť im prežiť a tretia dostať ich z tela preč. Na ochranu buniek pred imunitným systémom použili Američania hydrogél, ale stále nemali vyriešený tretí, najväčší problém. Keby v tele zostali aj po tom, čo skončia svoju funkciu, pacient by mohol dostať rakovinu. Treba ich vybrať, ale ako, keď sú roztrúsené na mnohých miestach?
„Nemôžete do tela vložiť niečo, čo potom neviete vytiahnuť. S našim nápadom to nie je problém,“ povedal Ma. Pomocou polymérovej nite utkanej na spôsob pavúčej siete dokážu vložiť laparoskopicky bunky do tela pacienta a neskôr ich vybrať. Hydrogél pokrýva vlákno rovnomerne a medzi kapsulami nie sú žiadne medzery, ktoré by mohli pacientov robiť problémy. Američania si dali svoj vynález patentovať a klinická štúdia na ľuďoch je už len otázkou času.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára