streda 24. januára 2018

Melta



Keď sme ako deti počas zimných prázdnin vtrhli do kuchyne, vždy sme v nej našli starkých, ako v teplých papučkách sedeli pri stole a namáčali si kúsok vianočky do voňavej melty. Spomienka a vôňa, ktorú nám z pamäti nevymaže ani čas. Babička bola prvá, kto mi meltu takmer pred štyridsiatimi rokmi uvaril. Pamätám si ešte dnes na tú horkastú chuť a vôňu, ktorá mi pripomínala úrodnú zem v babičkinej záhrade. Ďakujem jej, že ma priviedla k tomuto zázračnému nápoju. Kedysi ho volali káva chudobných, dnes však viem, že je to hotový poklad – pre naše zdravie!

Koreň čakanky je nesmierne zdravý a vzácny

Melta je kávovinová zmes, ktorá pozostáva z koreňa čakanky, cukrovej repy, drveného jačmeňa a raže. Koreň čakanky je z tejto zmesi obzvlášť vzácny preto, že v iných potravinách, ktoré bežne konzumujeme by sme ho hľadali len ťažko a pritom je to hotový zázrak pre ľudské telo. Čakankový koreň obsahuje inulín, ktorý je pomocníkom pri mnohých ťažkostiach spojených so zápalom močových ciest, obličkových kameňoch, zápche alebo nechutenstve. Melta však nie je vhodná pre ľudí, ktorých črevný systém nie je schopný vstrebať lepok (žitná zložka).

Čo dokáže melta?

  • pomáha pri žlčových a obličkových kameňoch,
  • pomoc pri zápche, podporuje zdravie čriev,
  • pri zápaloch močových ciest,
  • výborná, ak chcete schudnúť – povzbudzuje metabolizmus,
  • pri problémoch s koncentráciou a pamäťou,
  • výborná proti bolesti hlavy,
  • pre dojčiace ženy, podporuje tvorbu mlieka,
  • posilňuje imunitu, výborná najmä v zimnom období a časoch chrípky,
  • zlepšuje kvalitu spánku,
  • podpora sexuálne apetítu.

Ako si meltu užiť najlepšie?

Potrebujeme:

1 l vody vriacej vody
4 rovné polievkové lyžice kávovinovej zmesi Melta

Postup:

Zalejeme,necháme lúhovať, precedíme a pijeme – buď teplé, alebo pokojne aj vychladené. Neváhajte a vyskúšajte ju, nebudete ľutovať!

Zdroj: http://tojenapad.dobrenoviny.sk

utorok 23. januára 2018

Nové zákony o diabetikoch za volantom.

 
Doc. MUDr. Emil Martinka, PhD. (Slovenská diabetologická spoločnosť): "Koncom minulého roka sa v médiách objavila správa, že v roku 2018 vstúpi do platnosti nová Smernica komisie EU, ktorá upravuje okolnosti vydávania a odoberania oprávnení pre vedenie motorových vozidiel pre diabetikov. Tí sa začali obávať, či nebudú plošne postihnutí a neohrozí to negatívne ich súkromný a pracovný život.

Zdroj: StockExpert

V médiách sa minulý rok objavili správy, že 1. januára 2018 vstúpi do platnosti nová Smernica komisie EU 2016/1106 z júla 2016, ktorá dopĺňa predošlú Smernicu z roku 2006. Upravuje okolnosti vydávania a odoberania oprávnení pre vedenie motorových vozidiel pri dvoch skupinách ochorení: diabetes mellitus a kardiovaskulárne ochorenia. Keďže implementácia Smerníc EU sa očakáva aj v národnej legislatíve, mediálna informácia o tejto úprave vzbudila širokú a búrlivú a kritickú diskusiu, najmä medzi pacientmi s diabetes mellitus pre obavu z plošného odoberania vodičských oprávnení, pre mnohých aj s následkom straty zamestnania či živnosti a pod.

Hneď v úvode treba upresniť, že obavy sú skreslené a v zásade neopodstatnené, pretože oproti doterajšiemu stavu nedochádza k žiadnym radikálnym zmenám. Naviac, jednotlivé pojmy a požiadavky Smernice už boli do našich predpisov (Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ktorou sa vykonáva zákon o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov č. 9/2009 Z.z. príloha V.) zapracované s účinnosťou od 1.1.2017 a neočakáva sa zmena obsahu ani v eventuálnej novele v roku 2018.  Ani v porovnaní s donedávna platnými predpismi na Slovensku do 1.1.2017, nepridáva  Smernica v zásade žiadne nové vylučovacie kritériá.

V praxi sa teda v zásade neočakávajú žiadne podstatné zmeny, len sa upresňujú podmienky týkajúce sa hypoglykémie tým, že sa zužuje priestor subjektívneho posudzovania a zavádzajú sa pravidlá a požiadavky na spoluprácu, edukáciu a zodpovednosť. Aj doposiaľ, pokiaľ pacient trpel syndrómom neuvedomovania si hypoglykémie, alebo opakovanými ťažkými hypoglykémiami, nemal byť uznaný ako zdravotne spôsobilý  pre vedenie motorového vozidla. Naviac, požiadavka preukázania nadobudnutia vedomostí ohľadom hypoglykémie a absolvovanie pravidelných lekárskych vyšetrení je logickým vyústením, ktoré chráni predovšetkým samotného pacienta.

Píše Doc. MUDr. Emil Martinka, PhD. (Slovenská diabetologická spoločnosť). Viac si prečítate v novom čísle časopisu Diabetik 1-2/2018, ktoré sme práve poslali do tlače a vychádza 30.1.2018!


Zdroj: Hospodárske noviny

sobota 20. januára 2018

CGM alebo kontinuálne meranie glykémie

Cestujeme akoby v tme, 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Na deň máme niekoľko prúžkov na meranie glykémie, čo by sa dalo prirovnať k niekoľkým bliknutiam svetlami. Našťastie existuje spôsob ako rozsvietiť svetlá – použiť kontinuálne meranie glykémie (anglicky Continuous Glucose Monitoring, ďalej len CGM). Vďaka tomuto rozsvieteniu dokážeme oveľa lepšie reagovať na každodenné situácie a riadiť svoju liečbu tak, aby sme sa vyhli nástrahám našej diagnózy.
Ako to funguje
CGM pozostáva z troch častí – zo senzora, vysielača a prijímača. Senzor tvorí drobná elektróda, ktorá sa zavádza pod kožu. Glykémia sa nemeria priamo z krvi, ale z podkožnej tekutiny. Elektródu pokrýva enzým. Pri styku s molekulami glukózy dochádza k chemickej reakcii, pri ktorej vzniká elektrický signál [1]. Ten sa digitalizuje a vysielač posiela dáta do prijímača. Prijímač zobrazí hodnotu glykémie.
Možnosti
Na Slovensku sa bežne používajú senzory od firiem Medtronic a Dexcom. Viacero slovenských diabetikov si obľúbilo na Slovensku zatiaľ nedostupný senzor Freestyle Libre od firmy Abbott. Systémy sa líšia spôsobom aplikácie, výdržou, spôsobom kalibrácie a cenou. V nasledujúcej tabuľke sa nachádza prehľad základných parametrov. Celkové náklady na prevádzku CGM pozostávajú aj z ceny príslušenstva, o ktorej sa dá informovať u jednotlivých distribútorov.
Výstrahy
Ak by sme spravili anketu medzi diabetikmi na inzulínovej liečbe o tom, čo má na ich život najhorší vplyv, na prvých priečkach by sa objavili hypoglykémie. CGM predpovedajú hroziacu hypoglykémiu a diabetik jej tak môže efektívne predchádzať. Podobne v prípade stúpajúcej glykémie dokáže skúsený diabetik výrazne zmierniť hyperglykémiu korekčnou dávkou.
Bazálne dávky
Či už diabetik používa inzulínové perá alebo pumpu, z niekoľkých nočných meraní je problematické určiť ako sa hýbala glykémia v noci. Softvér k CGM umožňuje zobrazenie štatistík, ktoré zjednodušujú správne nastavenie bazálnych dávok. Na rozdiel od bežných nočných meraní glukomerom, z grafu kontinuálneho merania glykémie možno vyčítať presný čas, od ktorého došlo k neželanému nárastu alebo poklesu glykémie.
Časovanie inzulínu a jedlo
Každý diabetik by mal vedieť ako rôzne jedlá vplývajú na jeho glykémie. Jedna hodnota glykémie jeden a pol až dve hodiny po jedle často nepostačuje na pochopenie vplyvu stravy. Vďaka priebehu glykémií sa dá oveľa jednoduchšie určiť časovanie inzulínu, vhodné dávkovanie a tiež zloženie stravy.
Na čo si dať pozor
Pri dôležitých rozhodnutiach sa nedá spoľahnúť na senzor a hodnotu glykémie je vhodné porovnať s nameranou hodnotou z glukomera. Hodnota z podkožného priestoru býva oproti hodnote z krvi oneskorená o 20 minút. Z tohoto dôvodu možno očakávať, pomerne veľké odchýlky pri prudkých zmenách glykémie. Ak sa senzor priľahne, dochádza k nepresným meraniam a nepravdivým výstrahám pred hypoglykémiami.
Preplácanie poisťovňami
Prvé CGM sa objavili na trhu už v roku 1999. Nejde teda o nepopísaný list papiera. Štúdia za štúdiou ukazujú efektivitu kontinuálneho merania. Vedci dokonca simulovali ekonomický dopad používania CGM a zistili, že investícia do CGM môže byť z dlhodobého hľadiska finačne výhodná.
Na Slovensku sa situácia výrazne zlepšila v októbri minulého roka. Navýšili sa množstvá senzorov preplácaných poisťovňami, čím sa stalo kontinuálne meranie dostupným pre vybrané skupiny diabetikov. Napriek pozitívnemu kroku vpred, množstvo diabetikov ostalo bez možnosti zlepšenia liečby pomocou CGM. Kategorizácia úplne obišla deti na inzulínových perách. Ak sú takéto deti napriek snahe zle kompenzované, diabetológ môže odporučiť prechod na inzulínovú pumpu.
Súčasné podmienky neumožňujú samotné CGM s podporou poisťovne, čím sa stáva táto možnosť pre mnohých pacientov nedostupnou. Skúsenosti odborníkov pritom ukazujú, že by často stačilo CGM, bez nutnosti prechodu na inzulínovú pumpu. Na výročnom stretnutí Európskej asociácie pre štúdium diabetu, 11. septembra 2017, bola prezentovaná dva roky trvajúca štúdia so 65 pacientmi, ktorá ukázala, že k výraznému zlepšeniu glykovaného hemoglobínu prišlo u pacientov pri nasadení CGM bez ohľadu na to, či používali inzulínovú pumpu.
Vyhraté nemajú ani detskí pacienti na inzulínových pumpách. Dovŕšením osemnásteho roku života stratia nárok na preplácanie senzorov, a tak sa dá očakávať negatívny dopad na ich kompenzáciu.
Budúcnosť
Vďaka postupnému zlepšovaniu technológií CGM možno čoraz viac automatizovať dávkovanie inzulínu pomocou inzulínovej pumpy. V USA firma Medtronic uviedla v tomto roku na trh pumpu 670G, ktorá dokáže nielen vypnúť dodávanie inzulínu, ale aj pridať dávky a podstatne lepšie tak regulovať glykémie. Podobný systém si dokážu technologickí nadšenci zostrojiť už teraz vďaka projektu OpenAPS.
Nemalé finančné prostriedky sa investujú do vývoja neinvazívnych spôsobov kontinuálneho merania glykémie. V čase písania tohto článku stále nie je jasné, kedy by mohla prísť takáto technológia na trh.
Ing. Lukáš Ondriga

Zdroj:Hospodárske Noviny

pondelok 8. januára 2018

Nová nádej pre diabetikov I. typu.


Prevratná liečba detskej cukrovky: Vedci sa inšpirovali pavúkmi!





Pavúčia sieť plná kvapiek dažďa sa stala pre vedcov inšpiráciou na liečbu diabetu I. typu. Pozrite sa, s akým originálnym nápadom prišli študenti z Cornell Uniersity v štáte New York.