streda 13. decembra 2017
Dva protichodné tvrdenia o chybách pri pití kávy.
utorok 14. novembra 2017
nedeľa 12. novembra 2017
štvrtok 26. októbra 2017
Diabetik a práca
Diabetik a práca
Napísala Danica Janiaková
Ktorá práca je pri tejto diagnóze vhodná a ktorá nie? Musí diabetik povedať zamestnávateľovi, že má cukrovku? A čo nočné zmeny? Na tieto citlivé otázky odpovedá Doc. MUDr. Viera Doničová, PhD. z diabetologickej, internej a metabolickej ambulancie Human-care v Košiciach.
Skúsenosti našich diabetikov so zamestnávateľmi, žiaľ, nie sú vždy dobré. Vyskytli sa aj prípady, že kvôli svojej diagnóze nedostali prácu, hoci na ňu mali kvalifikačné predpoklady a hoci by ju pri dobrej kompenzácii zvládli.
Jednoznačná je odpoveď len pri práci pilotov, vojakov a hasičov, teda v štátnej službe – na týchto postoch nemôžu pôsobiť diabetici liečení inzulínom. Nevhodná je aj tá práca, pri ktorej sa pracovník ocitá v prostredí, kde sú vysoké alebo naopak, nízke teploty; kde je vystavený vibráciám; pri prácach vo výškach a tam, kde by mohlo dôjsť k ohrozeniu bezpečnosti. Pri ďalších povolaniach hodnotí zdravotnú pôsobilosť posudkový lekár so špecializáciou pracovné lekárstvo. Avšak nie každý posudkový lekár – ak nie je zároveň diabetológom – dokáže napísať objektívny posudok pracovnej neschopnosti. Najmä prácu v nočných zmenách posudkoví lekári zvyčajne označujú ako nevhodnú pre diabetikov, hoci pri dobrej kompenzácii ochorenia by to nemusel byť problém.
Čo musí a čo nemusí povedať diabetik zamestnávateľovi o svojej diagnóze? Zákony nepožadujú striktne, že diabetik musí oznámiť túto diagnózu v práci, rozhodnutie teda ostáva na ňom. Ak má zníženú pracovnú schopnosť, túto skutočnosť musí zamestnávateľovi oznámiť, nemusí však konkretizovať dôvod. Pred nástupom do zamestnania pracovník zvyčajne absolvuje vstupnú lekársku prehliadku. Jej výsledkom je písomné stanovisko lekára (v niektorých prípadoch rozhoduje viacčlenná posudková komisia). Posudok hodnotí, či dotyčný záujemca môže prácu vykonávať, alebo či ju môže vykonávať s istým obmedzením, ktoré v správe musí byť špecifikované. V posudku sa však nesmie písať diagnóza.
Problémy so zamestnaním nemajú len diabetici u nás. V zahraničí je však právne povedomie ľudí väčšie a väčšia je aj vymožiteľnosť práva. Preto sa v niektorých krajinách podarilo diabetikom zamestnať na pozíciách, ktoré ľuďom s touto diagnózou u nás nie sú dostupné. Na druhej strane, diabetik sám musí dbať na to, aby si vybral prácu, ktorá mu neprináša nadmerný stres, nebráni mu pravidelne jesť, ani včas brať lieky, prípadne pichať si inzulín.
Viac informácií o projekte Žijeme na hrane nájdete tu: Život na hrane a Dia dni v lekárňach
Zdroj: www.varimediabetikom.sk
streda 25. októbra 2017
Život s diabetom nemusí byť životom na hrane
Život s diabetom nemusí byť životom na hrane – ochránia vás správne hodnoty cukru v krvi. Aké sú hraničné situácie v živote diabetika? Ktoré hodnoty určujú, či sa jeho ochorenie dlhodobo udrží v stabilizovanom stave bez komplikácií? Život s diabetom nemusí byť životom na hrane, určite je však životom s hranicami. Aj preto sa slovenské pacientske organizácie zapájajú do projektu Žijeme život na hrane.
Počet prípadov diabetes mellitus každým rokom rastie. Viac ako 90 % diabetikov tvoria ľudia s cukrovkou 2. typu. Približne tretina chorých pritom o svojom ochorení netuší. A práve oni skutočne žijú na hrane.Diabetes mellitus v súčasnej dobe postihuje na Slovensku asi 400 000 obyvateľov, ďalších asi 100 000 obyvateľov má tzv. prediabetický rizikový syndróm. Je to jedno z najčastejších, najzávažnejších a finančne najnáročnejších chronických ochorení. Pokiaľ nie je dostatočne kontrolované liečbou, môže skrátiť očakávanú dĺžku života o 15 až 20 rokov.
Celková predpokladaná dĺžka života je teda u diabetikov skrátená o štvrtinu, v skupine 40 až 60-ročných môže dokonca klesnúť až o 30 – 40 percent. Už to samo o sebe je životom na hrane. Počet nových prípadov ochorenia diabetes mellitus celosvetovo narastá. V súčasnej dobe ním v EÚ trpí 10 % obyvateľov. Pri súčasnom trende vývoja môžeme predpokladať, že do roku 2030 sa podiel pacientov zvýši na 16,6 %. Na Slovensku je to cca 400 000, čo predstavuje 7% z celkového počtu obyvateľstva. Pri súčasnom trende vývoja môžeme predpokladať, že do roku 2030 sa podiel pacientov s cukrovkou na Slovensku zvýši na 15 percent.
Diabetes mellitus je hlavnou príčinou slepoty, zlyhania obličiek s potrebou dialyzačnej liečby a tiež amputácií na dolných končatinách. Veľmi vážna je hrozba srdcovocievnych ochorení, ktoré sú u pacientov s diabetom 4- až 8-krát častejšie, ťažšie sa liečia a v porovnaní s populáciou bez diabetu majú aj horšiu prognózu. Hranice bezproblémového života pri diabete určuje správna liečba a životný štýl. Vďaka nim by sa hodnoty cukru v krvi diabetikov mali dlhodobo udržiavať v správnom rozmedzí. Ak tieto hodnoty presahujú určité hranice, prípadne často kolíšu mimo nich, hrozia vážne zdravotné komplikácie, ktoré vedú k invalidite a ohrozujú život pacienta. Život s cukrovkou nemusí byť životom na hrane, ak pacient pozná hraničné hodnoty, ktoré je potrebné dodržiavať a zvládne hraničné situácie, ktoré choroba môže priniesť. Slovenská diabetologická spoločnosť odporúča diabetikom cieľové hodnoty glykémií v rozmedzí: glykémia nalačno 4,0-7,2 mmol/l a glykémia po jedle 5,0-9,0 mmol/l. Dôležitým hraničným číslom diabetikov je aj hodnota glykovaného hemoglobínu (HbA1c). Jeho hodnota poukazuje na priemernú hodnotu glykémií v období asi 3-4 mesiace pred stanovením. Vyšetrenie hladiny glykovaného hemoglobínu je najefektívnejšia kontrola diabetu. Cieľová hodnota pre pacientov s diabetom je 6,5 až 7 percent. Ak pacient dosiahne takúto hodnotu, jeho cukrovka je dobre kompenzovaná, diabetes je správne liečený a má nižšie riziko komplikácií cukrovky než pacienti s vyššími hodnotami. Ak však dosahuje glykovaný hemoglobín vyššie hodnoty ako 7 percent, je čas začať s inzulínovou liečbou. Inzulín je tiež považovaný za najefektívnejšiu liečbu diabetu pri znižovaní vysokých glykémií. Najnovšie lekárske poznatky tiež potvrdzujú, že čím skôr sa pacientovi s diabetom nasadí inzulín, tým úspešnejšie je možné zastaviť rozvoj diabetu a zabrániť vzniku diabetických komplikácií (zlyhanie obličiek, slepota, amputácia dolných končatín, poškodenie ciev). Až 22 percent lekárov však uvádza, že pacienti označujú hypoglykémiu alebo strach z hypoglykémie ako dôvod na prerušenie inzulínovej liečby. Hypoglykémia- príliš nízka hranica cukru v krvi pod 3,3 mmol/l. Je teda hraničnou situáciou v živote diabetika.
Pacienti sú kvôli tomuto strachu menej ochotní spolupracovať na intenzívnej liečbe, zhoršuje sa dodržiavanie diétnych opatrení aj správnosť a presnosť užívania liekov. Hypoglykémia sa tak paradoxne stáva rizikovým faktorom rozvoja neskorých chronických komplikácii diabetu spôsobených častou hyperglykémiou- vysokými hladinami cukru v krvi. Je preukázané, že u pacientov s diabetom 2. typu sa významne zvyšuje riziko kardiovaskulárnych chorôb, čo spôsobuje práve hyperglykémia. Tieto zmeny na cievach postihujú mužov i ženy s diabetom rovnako, vznikajú v mladšom veku a rýchlejšie než u nediabetikov. Preukázalo sa, že hyperglykémia je jednoznačne samostatným rizikovým faktorom úmrtnosti na srdcovocievne ochorenia.
foto: Lucia Tomečková
Diagnóza diabetes mellitus pre mnohých znamená predstavu ďalšieho života pod ustavičnou kontrolou. Pacienti majú tiež obavy z bolesti a vážnych zdravotných problémov, ktoré diabetes môže priniesť. Nič z toho sa však nemusí udiať. So správne liečenou cukrovkou sa dá viesť plnohodnotný život. Skorá diagnostika a včasná, správne zvolená liečba spolu s dodržiavaním zásad životného štýlu, pravidelnou kontrolou hodnôt cukru v krvi a správnou výživou dokáže zabrániť vážnym komplikáciám diabetu alebo ich významne oddialiť.
Slovenská diabetologická spoločnosť sa pripája k projektu s názvom Žijeme život na hrane, ktorý podporuje spoločnosť Sanofi. Jeho cieľom je zvýšiť povedomie o možných rizikách zle liečenej cukrovky.“ V roku 2017 sa Slovensko spája v tomto úsilí s Českom a pridáva sa k aktivitám, ktoré organizujú české pacientske organizácie. V deň konania tlačovej konferencie bude v OC Eurovea v Bratislave pripravené špeciálne vyhradené miesto určené na edukáciu širokej verejnosti a meranie glykémie aj glykovaného hemoglobínu u diabetikov. Merania a primárnu edukáciu budú organizovať zástupcovia Slovenského spolku študentov farmácie. Súčasťou meraní bude krátky dotazník. V mesiacoch november a december odštartuje už 3. úspešný ročník projektu Dia dni v lekárni vo vybraných 15 lekárňach Západoslovenského kraja,“ povedala komunikačná manažérka spoločnosti Sanofi Ing. Beáta Kujanová.
Termín – Čas – Lekáreň
2.11.2017 9:00 – 15:00 Lekáreň Sv.Lucie, Cintorínska 16, Bratislava
3.11.2017 9:00 – 15:00 Lekáreň Milosrdní bratia, Nám SNP 10, Bratislava
6.11.2017 9:00 – 15:00 Lekáreň Astra, Ružinovská 10, Bratislava
7.11.2017 9:00 – 15:00 Lekáreň Vrakuňa, Rajecká 1, Bratislava
8.11.2017 9:00 – 15:00 Lekáreň Sofia, Švabinského 17, Bratislava
9.11.2017 9:00 – 15:00 Lekáreň Rača, Tbiliská 6, Bratislava
13.11.2017 9:00 – 15:00 Lekáreň Samaria, Hlavná 35, Šamorín
14.11.2017 9:00 – 15:00 Lekáreň Rákocziho, Rákocziho 3125, Komárno
15.11.2017 8:00 – 14:00 Lekáreň nemocničná – verejná, Duklianskych hrdinov 34, Malacky
16.11.2017 9:00 – 15:00 Lekáreň Sv.Alžbety, G. Czuczora 1, Nové Zámky
20.11.2017 9:00 – 15:00 lekáreň Dami, Špitálska 13, Nitra
21.11.2017 9:00 – 15:00 Lekáreň Olmed, Mierovo nám. 6, Senec
22.11.2017 9:00 – 15:00 Lekáreň Sv.Tadeáša, Holubyho 41, Pezinok
23.11.2017 9:00 – 15:00 Lekáreň Tilia, SNP 1, Šurany
24.11.2017 9:00 – 15:00 Lekáreň Vitalita, Líščie údolie 57, Bratislava
Sprievodným programom bude slackline, čiže chodenie po lane. Posilňuje zmysel pre rovnováhu a držanie celého tela. Od klasického lana sa líši tým, že na chodenie sa využívajú dva pevné body medzi ktoré sa naťahujú polyesterové popruhy šírky 25 mm. Laná budú upevnené v blízkosti edukačného miesta v dňoch 24 – 26.októbra 2017. Ako ďalšie aktívne možnosti balansovania na hrane budú pripravené aj bosu podložky, jednokolka, ale aj handwalking. V dňoch 24 – 26. októbra si tak každý bude môcť odmerať svoje hodnoty cukru v krvi a aspoň symbolicky vyskúšať, aký je život na hrane s diabetom.
Viac informácií o projekte, ale aj o ochorení nájdete na stránke www.zivotbezcukrovky.sk
Slovenská diabetologická spoločnosť
Copyright © Dalito s.r.o., Všetky práva vyhradené
Diabetik za volantom.
Všetko je možné, len treba dodržiavať nasledovné pravidlá.
Pre istotu na záver zopakujeme ešte raz základné bezpečnostné pravidlá pri vedení motorového vozidla diabetikom:
1. diabetik by mal absolvovať edukáciu u svojho lekára
2. nosiť v aute glukometer, prúžky a rýchle sacharidy
3. šoférovať len pri glykémii vyššej ako 5,5 mmol/l
4. v prípade nižšej glykémie užiť sacharidy a počkať
5. kontrolovať si glykémiu počas jazdy približne 1x za hodinu
6. ak sa počas jazdy motorovým vozidlom vyskytne hypoglykémia, diabetik má :
a. zastaviť vozidlo najrýchlejšie, ako je to možné
b. vybrať kľúče zo zapaľovania
c. odmerať glukometrom glykémiu a užiť 15 g sacharidov
d. skontrolovať hladinu glykémie o 15 minút, ak sa neupraví nad hodnotu 5,5 mmol/l, užiť ďalšie sacharidy
7. Po prekonanej hypoglykémii nešoférovať aspoň 45 minút.
streda 4. októbra 2017
utorok 3. októbra 2017
Tak si nas teda otetuju ako taky dobytok :-(
utorok 19. septembra 2017
utorok 29. augusta 2017
piatok 25. augusta 2017
Keď do života dieťaťa vstúpi diabetes
štvrtok 27. júla 2017
Unikátna liečba, bez inzulínu.
utorok 11. júla 2017
Jeme nekvalitne potraviny, otraviny.
Včelí mor sa rozšíril.
štvrtok 1. júna 2017
Five things of fourth.
piatok 5. mája 2017
Kultúra cestovania a konkurencia v ŽSSR.
Choďte všetci jedným Smerom, iná strana nebude! Píšte všetci modrým perom, iná farba nebude!
WStore or MStore?
Chybička se vloudila 😀
štvrtok 4. mája 2017
Nová cesta? Nový pokus? Či zasa slepá ulička?
nedeľa 30. apríla 2017
Stalo to zato, znicit Nokiu! Mrkvosoft. Predavat mozete jedine ak mrkvu. Ta je funkcna i bez sw.
štvrtok 13. apríla 2017
streda 5. apríla 2017
nedeľa 2. apríla 2017
Prvý apríl.
streda 29. marca 2017
Windows 95 v čase.
utorok 28. marca 2017
Moto G5 a G5 plus
Najvyšší čas na upgrade hw alebo aspon fw.
pondelok 27. marca 2017
Diabetes.
streda 22. marca 2017
Smartfón pod značkou VAIO
utorok 21. marca 2017
Ochrana včiel. STOP Neonikotinoidom!
pondelok 20. marca 2017
Život, diabetes a technológie: Umelý pankreas, zoznámte sa
Tomáš Ondriga blog
Ceruzku poprosím
nedeľa 19. marca 2017
Polícia v Hamburgu pokúpila Lumie pre svojich zamestnancov.
štvrtok 16. marca 2017
Powerfull tool to develope "own" tief application.
streda 15. marca 2017
Konečne úspech.
Niečo pre audiofilov.
utorok 14. marca 2017
Bombaaaa. Xiaomi.
Skvelý nápad.
4ka meni kabat prezlieka sa do oranzova
MS zaplatany
Smartfóny s win10 pridu o ďalšiu apku.
pondelok 13. marca 2017
R.I.P. CAPTCHA.
nedeľa 12. marca 2017
Kto má teda teraz pravdu.
Slovensko bude prvou krajinou, kde sa bude testovať Heberprot v EU.
Menej cukru a soli v potrvinách!
štvrtok 9. marca 2017
Sony Xperia & Sailfish
streda 8. marca 2017
Zaujimava appka
Dôležité vitamíny
štvrtok 2. marca 2017
Nabíjateľné batérie
Mikroorganizmy
Bacha na bankové vírusy.
streda 1. marca 2017
utorok 28. februára 2017
sobota 25. februára 2017
piatok 24. februára 2017
Migrácia a kolonizácia
streda 22. februára 2017
utorok 21. februára 2017
Zaujimave. V projekte Moto Mods vznikajú zaujímavé príslušenstvá
LTE sa rozrastá
nedeľa 19. februára 2017
sobota 18. februára 2017
piatok 17. februára 2017
Xiaomi Mi Band 2 - najlepší z lacných náramkov
Základné parametre:
Rozmery 16 x 40 x 11 mm, hmotnosť 7 g + 12 g remienok (overené), 0,42'' OLED displej, batéria Li-Po 70 mAh, vodeodolnosť IP67, Bluetooth 4.0 BLE.
Obsah balenia:
Xiaomi Mi Band 2, gumový remienok, USB kábel s kolískou, dokumenty.
Na Mi Band s displejom som čakal dva roky. Modely 1 a 1S boli zaujímavé, ale neumožňovali zobraziť akúkoľvek informáciu ani čas. Tento nedostatok Mi Band 2 napráva, no možnosti zobrazenia sú limitované. Na podrobnú notifikáciu z aplikácie môžete zabudnúť (napríklad znenie e-mailu či messengerovej správy).
Čiernobiely OLED displej zobrazí čas, dátum a aktuálny stav batérie. Nechýba ani meranie a zobrazenie aktivít, konkrétne počet krokov, prejdená vzdialenosť, spálené kalórie a tep. Mi Band 2 totiž poteší aj senzorom pre meranie pulzu, ktorý sa prvýkrát objavil v modeli 1S.
Náramok sa skladá z dvoch častí - tela a remienka. Telo je plastové s vystupujúcou sklenenou časťou. Dva pozlátené piny určené pre nabíjanie sa nachádzajú na jednom z vrcholov. Na spodnej strane sa nachádza snímač tepu.
V balení nájdete remienok čiernej farby s príjemnou gumovou textúrou. Obvod remienku sa dá jednoducho nastaviť. Telo Mi Band je potrebné do náramku jemne vtlačiť. Dokúpiť si môžete aj iné farebné varianty a dostupné sú i kožené a kovové verzie. Za to Xiaomi chválim.
Moje dojmy zo spracovania a používania Mi Band 2 sú pozitívne. Náramok je veľmi ľahký, počas dňa zabudnete, že ho máte na ruke. Odporúčam tiež siahnuť po ochrane displeja. Aby som pri používaní nepoškriabal displej, kúpil som z Aliexpress ochranné sklo. Stálo ma menej než jeden dolár.
Náramok ovládate pomocou kapacitného tlačidla pod displejom, podobne ako hodinky Razer Nabu Watch. Tento spôsob je jednoduchý a rýchly. Jedinou nevýhodou je nutnosť preklikať sa celým zoznamom, ak omylom preskočíte hodnotu, ktorú ste chceli zobraziť.
Ak vám na pripojené zariadenie príde notifikácia, zariadenie zavibruje. Na displeji sa zobrazí ale iba jednoduchá ikona APP. Táto skromná funkcia je pre mňa najväčším sklamaním.
Na spárovanie a synchronizáciu náramka s mobilom slúži aplikácia Mi Fit. S tou sme sa už stretli pri inteligentnej váhe Mi Smart Scale. Mi Band 2 odosiela do aplikácie záznamy spánku, merania pulzu, počet krokov a vzdialenosť. Všetky tieto hodnoty sú prehľadne zaznamenané a vy si tak môžete sledovať svoju aktivitu počas dňa.
Aplikácia vás dokáže odmeniť, ak niekoľko dní po sebe splníte stanovený ciel, napríklad 10 000 krokov. Náramok môže slúžiť aj na odomknutie vášho smartfónu alebo ako budík. Nastaviť si môžete upozornenie na nečinnosť, keď ste sa vyše hodiny nehýbali. Ak na sledovanie svojich aktivít používate Google Fit, môžete si kroky a záznamy spánku s touto aplikáciou synchronizovať.
Počas používania Mi Band 2 bola aplikácia Mi Fit aktualizovaná a pribudlo v nej meranie behu.Táto funkcia vám zmeria priemernú rýchlosť behu, zobrazí trasu na mape a neustále meria pulz. Aplikáciu Mi Fit som chválil už pri recenzii inteligentnej váhy Xiaomi a moja spokojnosť naďalej pretrváva. Pekná grafika a prítomnosť slovenčiny ju robia veľmi príťažlivou. Len mi prekážalo, že do náramku dokáže poslať upozornenia iba z piatich aplikácií.
V úvode som spomenul, či bude mať prítomnosť displeja negatívny vplyv na výdrž batérie. Neviem ju porovnať s predchodcami Mi Band 1 a 1S, ale výdrž Mi Band 2 je výborná. Náramok mi ukázal 50 % batérie až po 26 dňoch používania. Mal som zapnuté notifikácie z aplikácií, sledoval som spánok aj prejdenú vzdialenosť a asi dvadsaťkrát som si odmeral tep. Pri menej náročnom používaní by sa zrejme dali prekročiť aj dva mesiace. Mi Band 2 preto za výdrž na jedno nabitie veľmi chválim. Netreba však zabúdať, že pri zapnutej aktivácii displeja pohybom ruky bude výdrž kratšia.
Výhody:
+ cena
+ kvalitné spracovanie
+ výborná výdrž batérie
+ prepojenie s aplikáciou Mi Fit
+ OLED displej
+ odolnosť voči vode s certifikáciou IP67
Nevýhody:
- chýba GPS
- pri upozornení z pripojeného zariadenia sa zobrazí iba slovo APP
Orientačná cena: 50 €
Xiaomi vyrobilo ďalší lákavý produkt. Nový model Mi Band 2 pokračuje tam, kde predchodcovia skončili. Nepotrebujete brať do ruky smartfón, aby ste sa pozreli, koľko krokov ste prešli alebo aký máte pulz. Za mínus pokladám správu notifikácii z pripojeného zariadenia a vysokú cenu v slovenských e-shopoch. Zo zahraničia sa dá objednať aj za necelých tridsať eur.
streda 15. februára 2017
Inkognito. Uzučka hranica medzi vkusom a nevksom.
Majú toho už účinkujúci dosť? Alebo im stúpla sláva do ... Ako veľmi málo stačí aby sa z príjemnej zábavy stal absolútny vrchol nevkusu. Prestrelili .... Som zvedavý, ako a či sa to prejaví na výsledkoch hlasovania OTO.