Novoobjavený hormón betatrophín môže byť revolúciou v liečbe cukrovky.
Koniec cukrovky? Vedci objavili spôsob, ako s ňou zatočiť
Pokusy na myšiach, dokázali, že hormón zvyšuje produkciu inzulínu až 30 násobne. Miliónom diabetikom by mohol tento hormón pomôcť. Nebola by už potrebná niekoľkodenná aplikácia injekcie. Stačila by jedna ročne. Odborníci z Harvardskej univerzity hovoria dokonca o tom, že betatrophín by mohol dokonca zastaviť cukrovku. „Nakoniec by to mohlo znamenať, že namiesto troch injekcií denne by si pacienti dávali hormón len raz za týždeň alebo raz mesačne. V najlepšom prípade by stačila jedna injekcia ročne,“ hovoria odborníci z Harvardu.
Vedecké zistenie by tak mohlo byť výbornou správou pre cukrovkárov s cukrovkou 2. typu. „Naša predstava bola pomerne jednoduchá. Radi by sme poskytli tento hormón ľudom trpiacim cukrovkou. Ten by spomalil a možno aj zastavil túto chorobu,“ hovorí pre Daily Mail profesor Doug Melton. V súčasnosti sa začalo s trojročným testovaním na ľudoch.
Ako je to na Slovensku?
Údaje Národného centra zdravotníckych informácií v Bratislave hovoria jasnou rečou. Kým v roku 1980 trpelo cukrovkou 122 tisíc obyvateľov, v roku 2008 to bolo už 302 tisíc ľudí. Treba však počítať aj s veľkým počtom ľudí, u ktorých cukrovka nie je zistená.